Je postup, při kterém se z jednotlivých složek nebo listů vytváří pevný celek – knižní blok opatřený obalem, který má knihu chránit před požkozením nebo jí zdobit. Základní dělení je na měkké a tuhé vazby.
V1 – šitá
V2 – lepená s měkkými deskami, společně s vazbou V1 nejrozšířenější
V3 - bloková měkká vazba (šití drátem do bloku)
V7 - poloplátěná vazba, nebo-li tuhá vazba s kombinovaným potahem
V8 – knižní vazba, tzv. celoplátěná vazba – v kooperaci
Ořez tiskového archu je základní operací, která je používána všude, kde požadovaný výsledný formát je čtvercový nebo obdélníkový, tedy kde je rovná hrana řezu. Ořez odstraní z tiskového archu nepotištěné okraje, technologické značky a rozdělí tiskový arch na výsledný formát tiskové prezentace.
Tvarový výsek se používá pro všechny "nerovné" tvary - oblouky, kolečka, desky s chlopněmi, skládané krabičky, siluety apod. Pro tuto operaci je nutná tzv. "výseková raznice". Zprostředkujeme Vám její výrobu, údržbu i následné skladování. Na našem stroji vysekáváme do formátu B1 (707 x 1 000 mm).
V místě, kde se potřebuje papír ohnout, se udělá podélná rylka, která se tlakem vytlačí a papír se v tomto místě ohne bez vedlejšího poškození (praskání). Bigování se provádí z důvodu následného snadnějšího přehnutí nebo složení a to především u silnějších materiálů a desek měkkých vazeb (od 170g/m² výše).
Při falcování je papír strojem skládán na výsledný formát, nebo je jednoduše pouze přeložen. (materiály od 55g/m² do 170g/m²)
Slouží k přerušení částí materiálu pro jeho snadnější a přesnější oddělení (odtržení). Využívá se zejména u vstupenek, různých kuponů, jízdenek, slevových karet apod. Perforace se většinou zhotovuje již při tisku v ofsetovém stroji, nebo následně na stroji Grafopress, nebo na výsekových strojích pomocí výsekové raznize.
Číslování opatří každý kus výtisku unikátním číslem v postupné číselné řadě. Využívá se zejména pro vstupenky, ceninové a slevové kupony, dárkové poukázky, případně jiné aplikace, které vyžadují ochranu a identifikaci unikátního kusu. Číslování je šestimístné, v maximálním rozsahu 000001 - 999999.
Je určené ke zhotovení kruhových otvorů např. pro zakládání materiálů do kroužkové mechaniky šanonů, pro zavěšení visaček, cenovek apod. Samostatné vrtání je vhodné u přímých (řezaných) formátů, v případě materiálů zhotovovaných výsekem je ekonomicky i časově vhodnější požadovaný otvor zapracovat do návrhu výsekové raznice a zhotovit v jedné operaci.
Snášení je operace, která se provádí u vícestránkových tiskovin - katalogů, brožur. apod. Nejčastěji se snášejí již složené archy k sobě (za sebe), aby bylo možno tiskovinu knihařsky zpracovat - sešít vazbou V1, či slepit vazbou V2 a většinou se v těchto případech využívá tzv. snášečka tedy strojové snášení složek.
U malých nákladů a rozsahů a pokud nelze provést snášení strojově (složitost tiskoviny to v některých případech neumožňuje) se používá ruční snášení.